Mit jelent a LAGOM?

„Lagom, azaz “nem túl kevés, nem túl sok – éppen elég”. 
Az anyagi világon túllépve a jelentés egyre kifinomultabbá válik, a társas viszonyok szabályainak tökélyre fejlesztésére is utal. Lagom az, ha elfogadjuk egy barátunk meghívását, hogy nála töltsük a hétvégét, de ágyneműt viszünk magunkkal, hogy praktikus autót veszünk, nem pedig a legmenőbbet, vagy hogy pusztán a maradékokból ütjük össze a vacsorát, mivel a pazarlás bűn…”

Miért olvastam el?

Úgy éreztem, hogy 2018-ban változtatnom kell. Tudom “új év, új én” szövegek elcsépeltek. De őszintén mikor változtatnál magadon, ha nem akkor mikor kapsz egy könyvet 365 üres lappal? Megszeretném találni az egyensúlyt az életembe és mi lenne megfelelőbb könyv a Lagom-nál? Az igazat megvalva a svéd kultúra már nagyon régóta érdekel és talán az, hogy egy olyan nemzet boldogságát bemutató könyv a társam a változásba, ami iránt érdeklődöm talán még motiválóbb. Így nem is volt kérdés, hogy amint megláttam tudtam, hogy ez az a könyv, amire szükségem van.

A könyv nem tanít meg boldognak lenni. Ez nem egy gyorstalpaló, nincsenek “apró léptek” sem, ahol arra kérne, hogy ültesd át az életedbe a dolgokat. Egyszerűen csak leírja, hogy milyen a Svédek élete a lagomban. Talán régen valami ilyesmi lehetett az arany középút, mert igen a lagom is az, hiszen “éppen elég”.  Nem a pillanatnyi, múlékony, hivalkodó boldogság a cél, hanem, hogy megtaláljuk az egyensúlyt az életünkben, ami majd a hosszútávú boldogságunk titka lesz. Szó van itt az életről, ételről, stílusról, érzésről, társas életről és a bolygóról.

Olyan dolgokat olvastam ebben a könyvben, amiről tudom hasznomra válhat – és bizony az 52 perc munka 17 perc szünet egy kávéval vagy teával igazán kellemes dolog. Imádom, hogy az egész heti munka ajándéka a péntek délutáni/esti fredagsmys, amikor a család és a kényelem az első. Ne számít, hogy rendelt, mikrós vagy nagyon egyszerűen elkészíthető étel a vacsora a lényeg a pihenés és az élvezet. Tetszik az egész slow food mozgalom, hogy saját maguk termelik ki a zöldségeket és bizony annyit és úgy termelnek, hogy az egész ne menjen át pazarlásba mert az már nem lagom. Nagy hangsúlyt fektetnek a baráti, családi kapcsolatokra. A minőségi együtt töltött idő a kulcs és úgy gondolom ez így is van rendjén. Érdekes a legvégén, amikor arról beszél, hogy hogyan is íródott meg a könyv és tanácsot is kapunk arról, hogyan próbáljuk ki a lagom életmódot.

Mit adott nekem a könyv? Talán nem hozott 360°-os fordulatot és nem is ez a célja. A Svédek iránti szerelmemet határozottan elmélyítette és egy teljesen új megvilágításban láthattam ezt a skandináv nemzetet. Rám fér a pazarlás mentesség, az 52-17 perces felosztás pedig nekem nagyon bevált. A természet szeretetemen pedig igyekszem javítani. Talán nem fogok mindent megfogadni, de a lagom nem egy olyan dolog, amit 100%-ig vakon követni kell. Ahogy a könyvben is áll az olvasóra bízza, hogy kiválassza, amit hasznosnak ítélt, hiszen a félzsíros tej országában már olyan emberek is élnek, akiknek szent állata a tehén, vagy éppen más fajta tejet isznak. A lagom több apró dologból tevődik össze, amiket bizony nekünk kell eldöntenünk, hogy beakarjuk-e építeni a mindennapi életünkbe.

Bátran ajánlom ezt a könyvet mindenkinek, aki egy kicsit is érdeklődik a Svédek iránt, vagy egyszerűen csak keresi a boldogságot, de ne feledjétek nem a hivalkodó boldogság a cél, hanem a kiegyensúlyozott, ami hosszútávú és sok kis apró lépésből tevődik össze.

Címkék:

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!